İntihal Nedir?

 

TDK’ye göre intihalin tanımı başkalarının yazılarından dize ve bölümler alıp kendisinin gibi göstermek şeklinde yapılmaktadır. Başkalarının konularını benimseyerek değişik biçimde anlatma da TDK’ye göre intihal olarak görülmektedir. Türkiye Bilimler Akademisi Bilim Etiği Komisyonu intihali aşırma ve yağmalama ya da çalma şeklinde tanımlamıştır. Akademik çalışmalarda İntihal nedir? sorusunun önemi büyüktür. Tanımlardan da anlaşılacağı üzere intihal, akademik çalışmalarda kullanıcı için utanç kaynağı olabilecek kadar önemli bir işlemdir.

İntihale Düşmemek İçin Yapılması Gerekenler

Akademik çalışmalarda intihal olup olmadığı intihal raporu ile ortaya çıkmaktadır. İntihale düşmemek için yapılan çalışmalarda intihalin ne olmadığı ile ilgili bilgi vermek gerekir. Bir yazıdan alıntı yapıldığında kullanılan yazı için kurallar çerçevesinde atıf yapılırsa bu kullanım intihal olmaktan çıkmaktadır. İntihal nedir? sorusunda atıf şeklinde dikkat etmek gerekir. Atıfın doğru yapılması durumunda bu kullanım intihal kapsamına girmemektedir.

Bir kaynağın kullanımının intihale düşmemesi için atıfın doğru şekilde yapılması oldukça önemlidir. Her bilim dalında ya da bilimsel dergilerde kaynak göstermek için farklı yöntem ve teknikler kullanılmaktadır. Dünya genelinde en fazla MLA, APA ve Chicago Manual of Style yöntemleri kaynak göstermek için kullanılır. İntihal konusunda kaynak gösterimine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kaynak Gösterimi Yapılsa Da İntihale Düşülme Nedenleri

Yapılan bir akademik çalışmada bazen atıf yapılmış olsa da intihale düşme gibi durumlar ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumun en çok karşılaşılan örnekleri bir kaynağın içeriklerinin katı şekilde yasaklanış olmasından kaynaklıdır. Bu kaynakların yönergelerinde izah edildiğine göre temel kurallara uyulması ile kullanıma izin verilir.

Başkalarına ait olan fikirlerde intihal önemlidir. Başkasına ait bir fikir yeni cümleler ile ifade edilse de bu fikir için kaynak gösterimine ihtiyaç vardır. Aksi halde intihale düşülecektir. Bu şekildeki kullanımda ana fikrin korunması ve anlatımın alıntı yapan kişi tarafından değiştirilerek yeniden oluşturulması görülmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir