tez-yazarken-daha-az-hata

Tez Yazarken Daha Az Hata

Tez yazmak çoğu öğrencinin baş ağrısıdır. Ders dönemini başarı ile bitirdikten sonra tez yazım sürecini başarı ile tamamlayamayan birçok öğrenci vardır. Tez yazım süreci zordur ve zaman alıcıdır fakat isteneni elde etmek için gerçekten çok çalışmanız gerekir. Bununla birlikte tezi yazmanın en iyi yanı, kişinin yazma becerilerini geliştirmesine yardımcı olmasıdır. Ayrıca fikir geliştirmesine ve mantıklı düşünmesine de yardımcı olmaktadır. Tez yazım sürecini başarı ile tamamlayarak bu faydaları kolaylıkla elde edebilmeniz için aşağıdaki adımları dikkate alabilirsiniz.

İlginizi çekici bir konu seçin

Tez yazmak için öncelikle ilginizi çekecek bir konu seçmelisiniz. Hazırlanan tezin orijinal olması gerektiği herkesin malumudur. Bu ilginç konu sizin ilgi alanınızda olursa tezinizi ilgi ile takip edebilirsiniz.

Konuyu sınırlandırın

Tüm iyi araştırmalar  sınırlı bir konu ile başlamıştır. Ancak bazen tezinizin yeterince sınırlı olmadığını görebilirsiniz. Aklınıza yeni yeni fikirler gelse de araştırmanızın belli sınırlar içinde kalmasına dikkat edin.  Düşünmeniz gereken önemli şey, tez konunuzun ana odak noktasında kalması gerektiğidir.

Sadece internetten araştırma yapmayın

İnternet dışında bilgi araştırmak için birçok kaynak var. Genellikle kütüphanede bulunan önceki tezleri arayın. Veya uygun ve yararlı bulduğunuz dergi ve dergi veritabanlarına, gazete ve haber listelerine, bloglara göz atın. Toplayacağınız şeyin tezinizi desteklemesi ve bakış açınızı geliştirmesi gerektiğini aklınızdan çıkarmamalısınız.

Sorunsuz bir içeriğe ulaşmak için bir taslak oluşturun

Bir taslak yazmak düşüncelerinizi düzenlemenin harika bir yoludur ve kaba bir taslak yazmak fikirlerinizi kağıda dökmenize yardımcı olur. Bu adımlara başladıktan sonra, giriş, gelişme ve sonuç paragrafları yazmak hiç de göz korkutucu değildir. Temel olarak giriş okuyucuya tezin amacı hakkında bir fikir vermeli ve dikkat çekici olmalıdır. Gelişme bölümünde konu ile ilgili literatür ve varsa araştırma bulguları yer almalıdır. Somut örnekler verin ve mümkünse genellemelerden kaçının. Son olarak sonuç, sunulan bulguları özetlemeli ve mantıklı olmalıdır.

Her şeyi iki kez kontrol edin

Son ve en önemli adım, çalışmanızı yazım ve dil bilgisi hataları açısından gözden geçirmektir. Bunu çoğunlukla tek başına yapamazsınız. Redaksiyon için profesyonel destek alabilirsiniz ve bu etik dışı olmayan bir durumdur. Çalışma içeriği tamamlandıktan sonra ise sıra tez düzenlemesi yaparak tezin teslim edilmesine gelmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir