Tez Düzenleme İhtiyacı

 

Yazılan tez, ödev ya da makalenin sunulacağı kurum tarafından kabul edilmesi için; başlığı, düzeni ve içeriğinin sıralanmasından yazı karakterine kadar tüm içeriğin düzenlenmesi gerekmektedir. Başka bir ifade ile hazırlanan metnin, istenilen tez formatına uygun hale getirilmesi gerekir. Çalışmayı yapan kişiler, ellerinde istenilen formata ait kılavuzlar bulunsa da gerekli teknik bilgiye sahip olmadıkları için tez düzenleme yapılmasına ihtiyaç duymaktadırlar. Düzenlemelerin yapılmadığı ya da ehemmiyet verilmediği zaman çalışmaların kabul edilmemesi ya da reddedilmesi gibi durumlarla karşılaşılabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşıldığı taktirde, çalışmanın hataları düzeltilerek tekrar sunulması gerekecektir.

Çalışmaların düzeltilme işlemi, çalışmanın teslim edileceği kurum ya da kuruluşa göre farklılıklar göstermektedir. Yapılan çalışmalar, teslim edilecek kurum ya da kuruluşların istediği yazım kurallarına ve istenilen sayfa düzenine uygun biçimde hazırlanması gerekmektedir. Düzeltme işlemi titizlikle gerçekleştirilmesi gereken ve dikkat isteyen bir işlemdir. Çalışmanın uzun soluklu olması, çalışmalarda yazım hataları ve anlatım bozukluklarının oluşmasına neden olmaktadır. Tez, ödev ve makale yazımında kısa ve anlaşılır olma ve bilimsel dil kullanma zorunluluğu nedeniyle düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Çalışmalarda ele alınıp işlenen analizi yapılan detayların yanında çalışmaya yardımcı olan danışmanlar ya da editörler araştırmaların istenen formata ve sayfa düzenine de uygun olup olmadığına dikkat eder. Bu nedenle çalışmayı yapanların en fazla uğraştığı konulardan biri tez düzenleme işidir. Kenar boşlukları, sayfa numaraları ve hazırlanan yazının kapağının içeriğe uygunluğu, varsa tablo ve şekillerde taşmaların olup olmadığı ilk göze çarpan yerlerdir. Bunun yanında kullanılan dipnot ve kaynakların yazıma uygunluğu da önem arz etmektedir.

Tez düzenleme yapılırken elde edilen araştırmaların, sunulacağı kurum ve kuruluşa teslim edilmesi için hazırlanan kılavuza uygun olarak gerçekleştirilmesi şarttır. Tez düzenleme işleminde ilk olarak yazım kılavuzunun göz önünde bulundurulması gerekir. Daha sonra yapılan çalışma için sayfa düzenleme işlemi gerçekleştirilebilir. Kılavuza göz atılarak hangi bölümlerden oluşması gerektiği değerlendirilir. Çalışmaların düzenlenmesi için Word belgesi üzerinde çalışma yapılabilir. Word programı hakkında yeterli bilgi sahibi değilseniz o zaman program kullanımı konusuna hakim olan bir uzmandan yardım alabilirsiniz. Sayfaların düzeni ve sayfa numaralarına dikkat edilerek gerekli düzenlemeler çalışmanın tümüne uygulanmalıdır. Çalışmanın kapağı düzgün ve özen gösterilerek ayarlanmaya çalışılmalıdır. Özet içeren bölümler istenilen şekilde dizayn edilmelidir. İçindekiler bölümünün dikkatlice kontrol edilerek  başlıkların doğru sayfada yazıldığından emin olunmalıdır. Çünkü tez düzenleme işlemi, teknik bilgiye ihtiyaç olan uğraştırıcı ve titiz bir çalışma gerektirmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir