Tezde Alıntı Yapılır Mı?

 

Tez yazarken yeni ve özgün eserler ortaya çıkarmak önemlidir. Tezin kişiye özgü olması gereklidir. Tezin özgün olmasına çalışılırken alıntı yapılıp yapılamayacağı ilk başta karıştırılan bir konudur. Hatta tez yazmanın ne demek olduğunu bilmeyenler, alıntı yapılmış olmasını küçümsemektedir. Fakat bu yanlış bir düşüncedir. Çünkü tez yazarken alıntı yapmaktan kaçınma gibi bir durum mümkün değildir.

Tezler, araştırma yazıları olarak görüldükleri için bu çalışmalarda alıntı da bulunabilir. Bu durum tezin özgünlüğüne zarar vermez. Tezde alıntı yapılır mı? Sorusu için öncelikle alıntı şekline ve içeriğine dikkat etmek gerekir. Alıntılama ya da yorumlama ile tezde kendi bilgilerinizi ortaya koymak mümkün olabilir. Tezde yapılacak olan alıntılamanın kendine özgü kuralları bulunmaktadır.

Tezde Alıntılama Yapmadan Önce

Tezde alıntılama yaparak bir bilgiyi yeniden yorumlamak isteyenler bazı konulara dikkat etmelidir. Tez yazımında alıntılamadan önce;

  • Orijinal kaynağın defalarca okunması gerekir. Böylece metnin anlamını tam olarak anlamak mümkün olur.
  • Asıl kaynak okuma ve anlamadan sonra bir kenara bırakılarak ilk cümle bir kağıda yazılmalıdır. Bu aşamada konu ile ilgisi bulunmayan birine bu konunun nasıl aktarılacağı düşünülebilir.
  • Orijinal kaynak ile alakalı olan ve daha sonra size cümle geliştirme imkanı sunulacak kelimeler de not alınır.
  • Gerekli tüm bilgilerin yeni metninizde yer aldığından emin olmak için orijinal metin ile yeni metniniz karşılaştırılır.

Bu maddeler ışığında bir tez çalışmasında alıntılama yapmak mümkün olabilir.

Tezlerde Alıntılama Tekniği

Araştırma yazılarında size ait olmayan düşüncelerin yer almasında bir mahsur görülmemektedir. Fakat tezde alıntı yapılır mı? Gibi soruların sorulmasının asıl nedeni bu alıntının belli kurallar çerçevesinde gerçekleşiyor olmasıdır. Tez çalışmalarında size ait olmayan düşüncelerin kaynakları tam ve doğru bir şekilde aktarılmalıdır.

Tezlerde alıntı yapmak için başkalarının düşüncelerini çift tırnak içinde vermemek ya da onlara ait olan görüşleri değiştirerek vermek büyük bir hata olarak görülebilir. Alıntılama şekline bağlı olarak alıntılar direkt olarak ekleme ya da çıkarma yapmadan yapılmalıdır.

Alıntılarda Kaynak Gösterme

Tez çalışmalarında tezde alıntı yapılır mı? Sorusu için alıntıların kullanım şekline önem göstermek gerekir. Başka bir düşünce tezlerde şekli ve içeriği bozulmadan bulunmalıdır. Değiştirilmeden alınan cümleler belirlenen kurallar çerçevesinde metin içinde yer alır. Bu düşüncelerin kaynakları da yine belirlenen kurallar çerçevesinde gösterilir. Alıntının kaynağına dikkat etmek oldukça önemli ve gereklidir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir