Tez Yazımında İçeriği Nereden Bulabilirim?

 

Büyük bir emek ve sabır isteyen işler arasında yer alan tez hazırlamada tez içeriğini belirlemek de son derece önemli konular arasında yer alır. Hazırlık aşamasında başlanan tez çalışmalarından en dikkat edilmesi gereken konu tez içeriğidir. Tez planı hazırlamak akademik çalışmalarda olmazsa olmazlar arasında yer alır. Bu hazırlık kullanılacak içeriğin tez içinde nasıl konumlandırılacağını da belirler. Tez yazımında içeriği nereden bulabilirim? Sorusu için öncelikle tez yazımı hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Tez Yazımında Ön Çalışma

Tez yazımında içerik belirleme konusunda en büyük yardım danışmanlardan alınabilir. Tez yazımında beklentiler ve çalışmanın oluşumu konusunda danışmanlar yardımcı olmaktadır. Bölüm ve danışman beklentilerini almak size daha sonra pişman olmadan hazırlık yapma şansını verir.

Tezlere çalışmayı özetleyen bir yazı ile başlamak da önemlidir. Tez özetleri bu konuda fikir verebilir. Tez için istenilen içerik seçimi diğer tez çalışmaları incelenerek de elde edilebilir. Konu belirleme ya da içerik oluşturma için yakın konulara ait çalışmaların incelenmesi hazırlık aşamasında önemlidir.

Tez Oluşturma Çalışmaları

Tez içeriği için gerekli yardımlar alındıktan sonra ve araştırmalar yapıldıktan sonra son karar verilir. Sonraki aşamada ise tez yazımında içeriği nereden bulabilirim? Sorusu geri planda kalır ve tez hazırlık çalışmaları başlar. Tez çalışmalarında giriş bölümünden özet bölümüne, teşekkür bölümünden kaynak bölümüne kadar her bölüm kurallara uygun bir şekilde hazırlanmalıdır.

Tezin işlenerek geliştirildiği giriş bölümü sonrası yapılan araştırmanın daha iyi nasıl nakledileceği konusu önem kazanır. Tez yazımında içerik burada ayrıca önem kazanır. İçeriğin doğru şekilde belirlenmesi ve zengin olması tezin giriş sonrasında rahat çalışılmasını sağlar. Tez hazırlama aşamasında rahat çalışılacak zengin içerikler çalışma kolaylığı sağlar.

İçeriklerin doğru düzenlenmesi de tez yazımında içerik açısından önemli yer tutar. İçeriğin bulunduğu nokta ve konuya olan hakimiyetiniz içeriğin net şekilde aktarımını sağlar. Son aşamada ise bulgular tam olarak sunularak içerik aktarımı tamamlanır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir